Montypia na washi,140 cm x 160 cm, cykl, Aso, 2015
Monotypie wykonane zostały na papierze washi, wytwarzanym ręcznie na bazie ryżu, tak by jak najlepiej nadawał się do rysowania i malowania. Stworzył je specjalnie dla artystki lokalny rzemieślnik HiroishiShiraishi (ARTWORKS EARTH, 株)アートワークス地球). Powstała na nim seria abstrakcyjnych, monumentalnych form tylko pozornie oderwana od świata rzeczywistego.
Punktem do jej stworzenia był skomplikowany rytuał związany ze składaniem i przechowywaniem japońskich tradycyjnych ubrań – stąd nazwa cyklu. Wafuku(和服)to japońskie słowo na ich własne ubiory, w odróżnieniu od tych zachodnich (洋服 yōfuku). Rożnowska podziwiała proces na żywo w wykonaniu Naoko Watanabe, i zafascynował ją bardziej niż same ubrania. Zarówno on, jak i opakowanie stały się dla niej ciekawsze niż sam obiekt, niejako w myśl Rolanda Bathesa wyłożoną w Imperium znaków, związaną z tzw. „japońskim ćwiczeniem pustki”. Zakłada ona, że coś nie musi zawierać zawartości ważnej dla zachodniego odbiorcy, ale może urzekać właśnie opakowaniem.
Odpowiednie przeskalowanie elementów wafuku nadało mu zupełnie nowy wyraz. Podobnie jak zastosowanie serii, w której rytuał ukazany jest poklatkowo, jak kolejne fragmenty filmu. W dobie rewolucji cyfrowej ta praca nabiera niezwykłego znaczenia, skupiając się na detalu, nadając mu nową wartość i stawiając go w centrum zainteresowania widza. Rożnowska rozbija też proces patrzenia na etapy – igrając z przyzwyczajeniem XXI wieku do szybkości percepcji. Cykl zmusza wręcz do zatrzymania się, wyrwania z własnego świata i skoncentrowania na obserwacji prac, tym samym dając ukłon w stronę japońskiej tradycji dostrzegania piękna w małych rzeczach, pozornie tylko codziennych.
Aleksandra Jatczak Repeć